O šermu se říká leccos, když už na něj přijde řeč. Někomu se líbí, někteří jej odsuzují jako nebezpečný a nevýchovný. Podívám se tedy na oněch pět pomluv, které slýchám nejčastěji a pokusím se je vyvrátit…
- Šerm je velmi nebezpečný sport.
Tak to je nesmysl číslo jedna. Není to pravda ani náhodou. Je to jeden z nejbezpečnějších sportů – vzhledem k výbavě, kterou máme k dispozici. Zkrátka – pokud se šermuje v tom, v čem se šermovat má, nehrozí ve většině případů nic horšího, než pár modřin Jen tak pro zajímavost – za celou historii sportovního šermu zemřel jen jeden člověk. Nevím, jak je to u ostatních sportů, nicméně nedivila bych se, kdyby u takového plavání a jiných byly statistiky mnohem tragičtější.
- Šerm podněcuje agresivitu.
Ano, možná v některých případech podněcuje, ale zde se jedná o zdravou agresivitu, která vzniká v zápalu hry. Taková je přirozená, rodí se při boji a zaniká po něm. Je to jako s ostatním bojovými sporty – mimo planš se netoleruje. Už jenom proto, že si šermíři po každém zápase podávají ruce a děkují si. Zde naopak rozvíjí rytířskost a smysl pro čest
3. Šerm není pořádný sport.
S tímto tvrzením se setkávám docela často. Někteří šerm za sport v pravém slova smyslu. nepovažují – možná proto, že není zprofanovaný a v televizi jej uvidíte jen těžko. Vykoukne vždy na olympiádě (zčásti snad i díky modernímu pětiboji, jehož je součástí) a ihned po jejím skončení po něm už neštěkne ani pes, což považuji za škodu, už jen proto, že je jedním z mála sportů, které jsou v programu moderních LOH od jejich založení.
4. U šermu se člověk moc nenadře a nejvíc dostává zabrat ozbrojená ruka.
Tohle si myslí většina lidí, kteří si to nikdy nezkusili. Takové je nejlepší vzít s sebou na trénink a počkat si, co budou říkat po něm. Šerm je dost fyzicky náročný. A světe div se – nejvíc to odnášejí nohy. Každý divák si musí všimnout, že šermíři se pohybují obdivuhodně lehce a energicky (tedy většina). Rychlost je důležitá a tu dokáže zajistit jen dostatečně rychlý pohyb nohou. Z toho vyplývá, že nohy šermířů musí být silné. Proto každý trénink obsahuje tzv. šermířské nohy, což je posilování nohou a cvičení techniky před samotným šermem.
5. Šerm je jenom pro kluky.
Mohlo by se zdát, jako ostatně u většiny bojových sportů.Ale není to tak. Je spousta holek, které jsou v šermu vážně dobré a baví je. A není na tom nic neobvyklého, vždyť jen a olympiádě má ženský šerm zastoupení v pěti disciplínách – stejně jako muži (málokdo ví, že na OH je celkem deset šermířských disciplín – všechny zbraně ženy, muži + dvě zbraně muži družstva a dvě zbraně ženy družstva – u žen myslím kord a fleret, u mužů kord a šavle, ale nejsem si úplně jistá)
Tak to by bylo. Kdyby kdokoli měl jakoukoli připomínku, ráda doplním :)
M.
Doplnil bych za seste
(Rudolf, 4. 2. 2016 16:27)